En İyi Protein Tozu Önerisi 2024 – Kaliteli ve Uygun Fiyatlı

18

En iyi protein tozu önerisi listesinde, Türkiye başta olmak üzere dünyada en çok tercih edilen protein tozu markalarını bir araya getirdik. Listemizde yer alan ürünlerinden özelliklerine gelmeden önce protein tozu hakkında kısa bir bilgi vermemiz gerekir.

Protein tozları, özellikle vücut geliştirmek için spor yapan bireylerin en çok kullandığı ek besin takviyesidir. Bu ürünlerin bu kadar çok tercih edilmesinin nedenleri ise şunlardır;

 • Kas kütlesini arttırması.
 • Kas yapılarını desteklemesi – güçlendirmesi.
 • Dengeli beslenmeye katkı sağlaması.

En İyi Protein Tozu Önerisi

Protein tozu kullanarak, zarar görmüş ya da gücünü kaybetmiş kaslarınızı onarır, aynı zamanda yeni kas dokuları inşa edebilirsin. Peki, piyasada yer alan onlarca protein tozu markaları arasından hangilerini tercih etmeliyiz? Aşağıda sizler için yer verdiğimiz öneri listesinde protein tozlarının besin değerlerini ve içerisinde yer alan malzemeleri hangi lezzet çeşidini barındırdığını detaylı olarak görebilirsiniz.

Bunu da Oku: Kaliteli, Dayanıklı & Su Geçirmez En İyi Sporcu Çantaları


1. Weider Premium Whey Protein Tozu

weider marka protein tozu
Weider Premium Whey Protein Tozu

Hacim: 2300 Gr

Protein kaynağı: Whey (Peynir altı suyu protein izolatı)

Lezzet: Vanilya ve Çilek

İçindekiler: Süt, soya ve laktoz, fenilalanin, tatlandırıcı, belli oranda gluten ve yumurta bileşenleri içerebilir.

Weider Premium Whey Protein Tozu Besin Özellikleri

Dünyanın en iyi protein tozları arasında yer alan Weider Premium Whey protein tozunun ek besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein22 gr
Karbonhidrat1.8 gr
Yağ1.7 gr
BCAA Oranı4.7 gr
Glutamin3.8 gr
L-Karnatin200 mg

En iyi protein tozu önerisi listemizin başında yer alan Weider Premium Whey, yeni kas gelişiminde ve mevcut kasların onarımında oldukça etkili. Ürün, whey protein konsantresi ve whey protein izolatından oluşturulur. Ayrıca, düşük ısı ve basınç koşulları altında üretiliyor. Bu sebeple, BCAA ve glutamin gibi kas gelişimine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ Muz ve Vanilya – Çilek seçenekleri

✅ Sıvı ile kolay karışım sağlar.

✅ Köpürmez.

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“Weider Premium Whey Protein Tozu’nu ortalama 6-7 aydır kullanıyorum, aşırı memnunum. Piyasanın en iyi protein tozu diyebilirim. Kas yapıcı özelliği çok yüksek. Aynı zamanda lezzetli de…”

“Ürünün içeriği gerçekten çok zengin. Kas gelişimime büyük katkı sağladı. Çilek aromalısını kullanıyorum. Fiyatı biraz yüksek ama piyasa da diğer ürünleri görünce şaşırmıyorum”

” Weider Premium Whey dünyanın en iyi protein tozları arasında yer alıyor. Fakat bunun da hakkını veriyor. Örneğin kas kütlesi oluşturması ve mevcut kasları koruması… Gözle görülür etki sağladı.”


2. Hardline Nutrition Whey 3Matrix Protein Tozu

hard line marka protein tozu
Hardline Nutrition Whey 3Matrix Protein Tozu

Hacim: 2300 Gr

Protein kaynağı: Whey (Peynir altı suyu protein izolatı)

Lezzet: Çikolata aromalı

İçindekiler: BCAA, Kreatin monohidrat, Vitamin B6

Hardline Nutrition Whey 3Matrix Protein Tozu Besin Özellikleri

Antrenman süresince fiziksel performans artışı sağlayan ve en çok tercih edilen ürünler listesinde en üst sıralarda olan Hardline Nutrition Whey 3Matrix’in ek besin özellikleri aşağıdaki tabloda belirtildiği gibidir;

Besin AdıOranı
Protein24 gr
Karbonhidrat1.4 gg
Yağ1.9 gg
BCAA Oranı5.37 gr
Glutamin3.4 gr
Vitamin B61.4 gr

Hardline Nutrition Whey 3Matrix, kas kütlesi artışı için sporcular tarafından en çok tercih edilen protein tozudur. Ürün, her 100 gramda 80 gram protein desteği sağlarken, içerisinde 3 Matrix adı verdiği 3 farklı protein kaynağı sağlamaktadır. Hedeflediği kaslara yavaş yavaş ulaşan Whey 3 Matrix, antrenmanın başından sonuna kadar etkileşime geçtiği tüm kasları koru ve gelişimini hızlandırır. Ürünün en önemli özelliği ise keratin içeriği ile kas kütlesini arttırması ve Vitamin B6 ile vücudun bağışıklık sistemine etki ederek yorgunluğun ve bitkinliğin en düşük seviyelerde kalmasını sağlar.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ Enerji sağlar

✅ Kas kütlesi arttırır.

✅ Mevcut kas kütlelerini korur.

✅ Fiziksel performans artışı sağlar

✅ GDO, aspartam, yapay renklendirici, koruyucu madde, et ürünü, domuz katkısı ve gluten içermez.

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları:

“5-6 aydır kullanıyorum ve kas kütlemde büyük bir artış hissediyorum. Özellikle yağ oranımdaki düşüş beni aşırı mutlu ediyor. İlk başlarda tereddüt ediyordum ama beni olumlu anlamda etkiledi diyebilirim.”

“Üç farklı proteini bir arada sunması da çok güzel. Ben özellikle çikolata aromalısını kullanıyordum. Farklı seçenekleri de mevcutmuş. Koruyucu madde ve renklendirici içermemesi öncelikli satın alma nedenlerimden bir tanesi oldu.”

“Bu ürünü arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım ve çok beğendim. Karışımı çok kolay ve köpürme yapmıyor. Çok abartmaya değer mi bilmiyorum ama kas spor sırasında katkı sağladığı bir gerçek.”


3. Bigjoy Sports Bigwhey Classic Çilek

bigjoy marka wehey protein tozu
Bigjoy Sports Bigwhey Classic Çilek

Hacim: 990 Gr

Protein Kaynağı: Whey Protein

Lezzet: Çilek, Çikolata, Muz, Hindistan Cevizi

İçindekiler: Peynir altı suyu izolatı, Emülgatör (Ayçiçeği Lesitini), Çilek Aroma Vericisi, Tatlandırıcı (Sukraloz), Renklendirici (Pancar Kökü Kırmızısı), Sindirim Enzimleri (Proteaz, Papain).

Bigjoy Sports Bigwhey Classic Protein Tozu Besin Özellikleri

BCCA, glutamin ve kratin kas gelişimine katkı sağlayan yapısıyla özellikle salon sporcularının en popüler protein tozu olan Bigjoy Sports Bigwhey Classic’in ek besin özellikleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein24 gr
Karbonhidrat2.9 gr
Yağ1.8 gr
BCAA Oranı5.5 gr
Glutamin4.2 gr
Protease10 mg

%100 peynir altı suyundan elde edilen ve en iyi protein tozu önerisi listesinde olmazsa olmaz bir ürün… Bigjoy Sports Bigwhey! Ürünlerinden en yüksek kaliteyi elde etmek için kendi tesislerinde üretmektedir. Her bir ölçeğinde 24 gram protein içermektedir. 5.5 BCAA oranı ve 4.2 glutamin ölçüleri sayesinde, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. En önemli özelliği ise sindirim ilaveli protein tozu olmasıdır. Bu sayede spordan sonra hasar görmüş kasların yeniden inşası için amino asit sağlanmasına destek olur.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ Sindirim enzimi ilaveli

✅ Metabolizmayı hızlandırır.

✅ Yıpranan kasları güçlendirir

✅ Amino asit sağlar.

✅ Çeşitli lezzet seçenekleri vardır.

✅ Kolay karışır ve köpürmez.

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“Tadı mükemmel. Su ile içilirken de öyle. Diğer protein tozları gibi gaz veya hazımsızlık yapmıyor. Kalite tesadüf değildir.”

“Piyasada yer alan en iyi sporcu protein tozlarından bir tanesi.”

“Ürün güzel herkese tavsiye ederim. Uzun süredir kullanıyorum.”


4. Supplementler Whey Protein Tozu

supplementer marka protein tozu
Supplementler.com Whey Protein Tozu

Hacim: 1000 Gr

Protein kaynağı: Whey protein

Lezzet: Çikolata, Muz, Çilek, Kurabiye, Mocha

İçindekiler: Whey protein konsantresi, tatlandırıcılar (sukraloz, asesülfam K), aroma verici, emülgatör (soya lesitini) ve renklendirici

Supplementler Whey Protein Tozu Besin Özellikleri

Türkiye’de en iyi protein tozu önerisi listesinde en çok satanlar arasında yer alan Supplementler’ın kullanıcılarına sunduğu bu ürünün ek besin özellikleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein23 gr
Karbonhidrat1.6 gr
Yağ2.2 gr
BCAA Oranı5.2 gr
Glutamin4.1 gr
Glisin320 mg

Avrupa standartlarında üretim ve GMA sertifikasına sahip dünyanın en modern tesislerinde üretimi sağlanan Supplementler Whey Protein Tozu,5.2 BCAA oranı ve 4.1 Glutamin oranlarıyla spor sırasında ve sonrasında gerekli amino asit ihtiyacınızı rahatlıkla karşılar. Kas kütlesinin büyük oranda arttırır ve spor sırasında zarar görebilecek normal kasların güç kaybını engeller. Hiçbir şekilde GDO, aspartam, renklendirici boya, koruyucu madde, et ürünü, domuz katkısı ve gluten içermez.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ Ham madde kalitesi

✅Kolay karışması

✅ Tadı

✅ Uygun fiyatı

✅ Farklı lezzet seçenekleri

✅ Kolay karışım

✅ Köpürme yapmaz

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“Karışım ve,tat güzel. Bende topaklanma falan yapmadı. İlk suyu koyup sonra proteini koymayı deneyin Şişkinlik yapmadı.”

“Çok kez kullandım suplamentler whey mocha favorim ama b6 şart abi içerik ve fiyat piyasa göre gayet fiyat performans çikolatasından haz etmedim ama mocha harika….”

“Daha önceden bigoy ve hardline kullanmıştım onlar bu kadar kolay karışıyordu ve shakerin dibinde hep kalıyordu ama bunda öyle bir şey olmadı. Değerli yorumları hak ediyor.”


5. VolumeTech Whey Protein Tozu

volumetech marka whey protein tozu
VolumeTech Whey Protein Tozu

Hacim: 2400 Gr

Protein Kaynağı: Whey Protein

Lezzet: Muz, Çilek, Kurabiye

İçindekiler: B vitamini kompleksi (B1-B3-B7-B9-B12), Düşük oranda yağ, Laktoz

VolumeTech Whey Protein Tozu Ek Besin Özellikleri

VolumeTech Whey Protein Tozu ek besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein24 gr
Karbonhidrat2 gr
Yağ1 gr
BCAA Oranı5.0 gr
Glutamin5 gr
Arjinin3 Gr

Listemizde yer alan sağlıklı ve güvenilir bir başka protein tozu VolumeTech… Whey protein konsantresinden elde edilmektedir ve her bir serviste tam olarak 24 gram protein desteği sağlar. VolumeTech Whey protein tozu, yüksek oranda BCAA içerirken, spor yapanların dengeli şekilde vücut hacimlerinin arttırır. En önemli özelliği ise kas yıkımını ortadan kaldırır ve spor sonrasında oluşacak yorgunluğu en aza indirir.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ Kas yıkımını engeller

✅ Yeni kas dokuları oluşturur.

✅ Koruyucu madde, gluten, et ürünü, gdo, aspertam, soya, renklendirici boya ve domuz katkısı bulunmaz.

✅ Çeşitli lezzet seçenekleri vardır.

✅ Kolay karışır ve köpürmez.

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“VolumeTech Whey Protein Tozu’nu yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ve çok memnunum. Hem fiyatı hem de kalitesi çok iyi.”

“Ürünün içeriği çok zengin ve etkili. Aynı zamanda kas gelişimine çok katkısı oldu. Ayrıca tadı da çok güzel. Ben muz aromalısını kullanıyorum ve süt ile karıştırınca çok güzel oluyor.”

“Karışım konusunda protein tozları arasında çok iyi diyebilirim. Popüler markaların bir topaklaştığını gördüm ama Volumtech bu testten geçti. Ancak kas korumasına 2-3 ay sonunda hissedebiliyorsun.”


6. Ronic Nutrition Ultimate Whey Protein Tozu

ronic marka ultimate whey protein tozu
Ronic Nutrition Ultimate Whey Protein Tozu

Hacim: 2270 Gr

Protein Kaynağı: Whey Protein

Lezzet: Çilek, Çikolata

İçindekiler: Whey protein konsantresi, Whey izolatı ve hidrolizatı, kreatin, b6 vitamini, düşük yağ

Ronic Nutrition Ultimate Whey Protein Tozu Ek Besin Özellikleri

Ronic Nutrition Ultimate Whey Protein Tozu ek besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein25 mg
Karbonhidrat2 gr
Yağ0.9 gr
BCAA Oranı5.5 gr
Glutamin2.5 gr
Creatine2.6 gr

BCAA ve glutamin öncülüğünde sporcuların amino asit ihtiyacını en ekonomik şekilde karşılayan bu ürün, kas kütlesinin artışına ve korunmasına katkıda bulunur. İçeriğinde hiçbir şekilde ilave şeker, karbonhidrat veya yağ bulunmaz. Spor sırasında ve sonrasında metabolizmayı hızlandırırken aynı zamanda mide de hiçbir rahatsızlığa da sebep olmaz. Yaklaşık 51 Porsiyon İçerir. Porsiyon büyüklüğü 45 gramdır.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ Kas oluşumuna katkı sağlar.

✅ Enerji verir.

✅ Her serviste 5 gram BCAA ve 4 gram glutamin içerir.

✅ Antrenman öncesi ve sonrası kullanılır.

✅ Kolay karışır ve köpürmez.

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“Kardeşim belenme açısında protein eksiğin varsa onu bu protein ile tamamlayabilirsin. Ayrıca, yeme içme düzeni de kazanırsan bu protein sana çok şey katar. Sonuç olarak kullanın.”

“Daha önce çikolatalısını kullanmıştım tadı gayet güzeldi. İçimi lezzetli ve kullandıktan sonrada midede ekşime yapmıyor. Bu sefer çilek aromalı aldım bunun tadı da çok güzel sütle içmeye doyamıyorsun.”

“Ronic Nutrition Ultimate Whey Protein Tozu bence piyasadaki en iyi protein tozlarından biri. Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir ürün. Çeşitli lezzetleri var ve hepsi de çok güzel. Ayrıca karışımı da çok kolay ve köpürme yapmıyor.”


7. Bodymax Isolate Whey Protein Tozu

bodymax marka whey protein tozu
Bodymax Isolate Whey Protein Tozu

Hacim: 960 Gr

Protein Kaynağı: Whey Protein

Lezzet: Çilek, Çikolata, Kurabiye, Muz

İçindekiler: A vitamini, Magnezyum, Çinko, B1-B3-B5-B6-B12 vitaminleri, Folik asit, Biotin

Bodymax Isolate Whey Protein Tozu Ek Besin Özellikleri

En iyi protein tozu önerisi listesinde yer verdiğimiz Bodymax Isolate Whey’in ek besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein24 gr
Karbonhidrat2 gr
Yağ1.2 gr
BCAA Oranı5.0 gr
Glutamin3.0 gr
B6 Vitamin5 mg

Sindirim ve enzim konusunda piyasanın en bilindik protein ürünü olarak bilinen Bodymax Isolate Whey… Zma ile birlikte kompleks bir vitaminler içeren bir formüle sahiptir. rün, her serviste 25 gram protein sunar. Ayrıca ürün, BCAA ve glutamin gibi kas gelişimine katkı sağlayan bileşenler de içerir.

Ürünün Genel Özellikleri

✅İzole whey protein içerir.

✅Düşük yağ ve karbonhidrat içerir.

✅ Süt ve süt ürünleri (laktoz dahil) içerir.

✅ Amino asit barındırır.

✅ Çeşitli lezzet seçenekleri vardır.

✅ Kolay karışır ve köpürmez.

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“Hem kalitesi hem de etkisi çok iyi. Ek olarak tadı da çok lezzetli. Ben çikolata aromalısını kullanıyorum. Örneğin süt ile karıştırınca çok güzel oluyor.”

“İdare eder. Su ile gayet iyi karışıyor topaklanma da olmuyor.”

“Fiyatı çok uygun bir ürün. Çikolatalı hariç diğer aramaları özellikle de kurabiye aromalısı benim hoşuma gitti.”


8. Multipower%100 Pure Whey Protein Tozu

multipower marka wehey protein
Multipower%100 Pure Whey Protein Tozu

Hacim: 2000 Gr

Protein Kaynağı: Whey Protein

Lezzet: Çilek, Çikolata, Vanilya, Kurabiye, Muz, Kahve karamel

İçindekiler: Hidrolize, İzole, Konsantre, Düşük karbonhidrat ve şeker oranı

Multipower %100 Pure Whey Protein Ek Besin Özellikleri

En iyi protein tozu önerisi listesinde yer verdiğimiz Multipower %100 Pure Whey’in besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein22 gr
Karbonhidrat5.5 gr
Yağ1.4 gr
BCAA Oranı4.9 gr
Glutamin3.8 gr
B6 Vitamin1.7 mg

İçeriğinde koruyucu madde, renklendirici ve gdo ve gluten bulundurmayan piyasadaki güvenilir en iyi protein tozu ürünlerinin başında gelir. Ayrıca, 66 adet servis imkanı tanır ve servis miktarı ortalama 30 gramdır. Bu nedenle, yüksek protein oranına sahip olmasının yanı sıra spor yapan ve protein ihtiyacı duyan herkesin rahatlıkla kullanabileceği üründür.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ Yüksek hammadde kalitesi

✅ %80 protein oranı

✅ B6 vitamini ilaveli

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“Hammadde kalitesi yılların tecrübesi marka gerçekten çok iyi ve çikolata aroması dozunda”

“Yıllardır kullandığım bir ürün. Ama içimi çok rahat oluyor. Ek olarak kurabiyelisini denedim ilk defa. Ancak tat olarak pek tatmin etmedi. Ama içim rahatlığı muazzam.”

“Kullandığım tüm protein tozlarının arasındaki en güzel aromaya sahip”


9. Torq Nutrition Gold Whey Protein Tozu

torq nutrition marka wehey protein
Torq Nutrition Gold Whey Protein Tozu

Hacim: 2300 Gr

Protein Kaynağı: Whey Protein

Lezzet: Çilek, Çikolata, Vanilya, Mango, Muz, Limon

İçindekiler: Hidrolize, İzole, Konsantre, Düşük karbonhidrat ve şeker oranı

Torq Nutrition Gold Whey Protein Ek Besin Özellikleri

Torq Nutrition Gold Whey Protein Tozu ek besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein24 gr
Karbonhidrat
Yağ0.7 gr
BCAA Oranı5.1 gr
Glutamin3.7 gr
B6 Vitamin0.8 mg

Sporcuların antrenman öncesi ve sonrasında rahatlıkla kullanabileceği bir ürün olan Torq Nutrition Gold Whey protein tozu, hızlı emilime sahiptir. Piyasada yer alan diğer ürünlere göre kasların protein ihtiyacını hızlı ve sağlıklı şekilde karşılar. Her bir serviste 24,40 gram protein, 5.1 gram BCAA amino asit içeriği ve 0.8 mg B6 vitamini içerir. Tatlandırıcı kaynağı sukralozdur, aspartam içermez. Avrupa standartlarında ve GMP sertifikalı modern tesislerde üretilmiştir.

Ürünün Genel Özellikleri

✅ İzole ve Konsantre Whey protein içeriğine sahiptir.

✅ B6 vitamini içerir.

✅ İlave şeker içermez.

✅ Farklı lezzet türleri mevcuttur.

✅ Karışımı kolaydır ve köpürmez.

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“İçimi çok rahat, etkisini ancak zamanla anlamak mümkün.”

“Ürün gayet güzel bir tada sahip. Lakin, topaklanma problemi var. Soğuk suyla karıştırarak tüketiyorum ama sütle çok ağır oluyor. Soğuk suyla karıştırdığımda topak oluyor bazen blenderdan geçiriyorum.”

“Başarılı bir ürün bence. Karışım ve lezzet olarak iyi. Sonuç olarak fiyatına göre harika ürün.”


10. Fellas Protein Tozu

fellas marka wehey protein
Fellas Protein Tozu

Hacim: 900 Gr

Protein Kaynağı: Whey Protein

Lezzet: Çilek, Çikolata,

İçindekiler: Peynir Altı Suyu Protein Konsantresi İzole Protein Kakao Tozu Çikolata Aroma Vericisi (%1) Guar Gam Ksantan Gam Sukraloz B6 Vitamini

Fellas Protein Tozu Ek Besin Özellikleri

Fellas Protein Tozu ek besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin AdıOranı
Protein24 gr
Karbonhidrat2.4
Yağ0.7 gr
BCAA Oranı6.9 gr
Glutamin5.1 gr
B6 Vitamin0.7 mg

Türk mühendisleri tarafından üretilen Fellas protein tozu, vücut yoğun tempo altındayken, protein dengesini korur. Ürünün asıl amacı, özellikle sporcuların yoğun antrenmanları sonrasında kas kütlesini artırmak, mevcut kasların kaybını en aza indirmek ve yağ önemli bir seviyeye çıkarmaktır. Kısacası, içerisinde hiçbir şekilde gluten, ilave şeker, trans yağlar, katkı ve koruyucu bulunmaz.

Ürünün Genel Özellikleri

 • Kilo dengesi oluşturmada son derece etkilidir.
 • Kas kütlesinde artış sağlar.
 • Spor sırasında kasların zarar görmesini engelleme
 • Kas dokusunun gelişimi
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme
 • Enerji açığa çıkarma
 • İştah kontrolü sağlama
 • Metabolizma hızlandırma
 • Yağ yakımı gerçekleştirme
 • Sağlıklı beslenmeyi kolaylaştırma

Ürünle İlgili Kullanıcı Yorumları

“Oldukça lezzetli ve içimi kolay. Spor sonrasında ya da öncesinde hiç rahatsız etmiyor.”

“Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ve gerçekten çok etkili. 4-5 aydır kullanımıyorum. Fiyat açısından da çok uygun.”

“Karışımı harika. Aynı zamanda hiç zorlamıyor direkt karışıyor. Eskiden kullandığım ürünler aşırı pahalandı fakat bana göre aynı kalitede daha uygun bir fiyata sahip.”


Protein Tozu Nedir?

Özellikle sporcular tarafından enerji kaybını dengelemek, kas yıpranmasını azaltmak ve sonrasında yeni kas oluşumuna katkı sağlamak için kullandığı bir besin takviyeleridir. Firmaların üretim seçeneklerine bağlı olarak içerisinde vitamin, mineral, renklendirici, şeker, yağ vb. diğer besin bileşenleri de içerisinde yer alır. Özellikle vücuttaki kası geliştirmek için kullanılan protein tozu markalarında protin oranı yüksek, kilo vermek için kullananlar ise protein oranı düşüktür..

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozunun doğru kullanımı sonucunda insan vücuduna birçok katkısı bulunmaktadır. Ek olarak protein tozlarının metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunur. Örneğin; yüksek protein, BCAA ve Glutamin sağlar. Aynı zamanda kişiye özel farklı lezzet seçenekleri sunar. Bunlar arasında çilek, muz, kavun, çikolata vs. yer alır.

Ek olarak, listemizde yer verdiğimiz ürünlerde dahil olmak üzere büyük çoğunluğunun karışımı kolay ve köpürmez özelliktedir.

Karışımı kolaydır. Köpürme yapmaz. Metabolizma hızlandırır.

Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalı?

Protein tozunun kullanımı ile ilgili tek bir cevap maalesef yoktur. Kullanan kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve ön önemlisi sağlık durumuna göre farklılık gösterir.

Peki, spor öncesi ya da sonrasında protein tozu kullanımından maksimum faydalanmak için hangi yöntemlerin uygulanması gerekir? İşte protein tozu kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Zamanlama Çok Önemli

Protein tozu kullanımında en önemli hususlardan bir tanesi zamanlar. Spordan önce ve sonra vücuda alındığında etkisi çok daha fazla olmaktadır. “Neden öncesi ve sonrası alınıyor?” diye sorabilirsiniz. Antrenman öncesinde alınan protein tozu enerji sağlarken, antrenman sonrası alınan ise kas onarımını destekler.

Doğru Dozajda Kullanım

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere protein tozu kullanımı bireylere göre farklılık gösterir. Ancak genel olarak her bir serviste ortalama 20-30 gr protein almak yeterli olmaktadır. En doğru kullanım için satın aldığını ürünün paketinde yazan bilgileri dikkatli okumanızı ve rahatsızlığınız varsa uzman tavsiyesiyle almanızı öneririz.

Sıvı ile Karıştırarak Tüketme

Protein tozları genel olarak su, süt ya da meyve suyu ile tüketilir. Belli ölçekte katılan protein tozunu kap içerisinde sıvı ile iyice çalkalayıp, topaklanmasını engelleyebilirsiniz.

Sağlıklı Besinlerle Birlikte Kullanım

Kullanıcıların isteğine göre protein tozu meyve, yulaf ezmesi, yoğurt ya da diğer sağlık besinlerle tüketilebilir. Bu sayede hem damak lezzetine göre bir ürün hem de daha besleyici bir antrenman öğünü oluşturabilirsiniz.

Gündelik Yaşamda Dengeli Beslenme

Unutmayın! Protein tozu ilave besin türüdür. Fakat genel yaşamımızda yapacağımız sağlıklı beslenme olmadan hiçbir şey ifade etmeyecektir. Bu yüzden, protein tozunun yanı sıra protein ürün yüksek doğal besinleri tüketmek en doğru hareket olacaktır.


En İyi Protein Tozu Önerisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Protein tozu kilo aldırır mı?

Kullanıcıların kilo almasına etki eden herhangi bir bileşeni bulunmaz.

Protein tozu kilo verdirir mi?

Özellikle antrenmandan önce içilmesi durumunda enerji verir, metabolizma hızlanır ve vücutta yağ yakımı başlar. Sonuç olarak kilo vermede destek sağlar.

Protein tozu kullanmak zararlı mı?

Özellikle sporcu ürünleri olarak bilinen protein tozları tek başına kullanıldığında sağlıklı bireyler için bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bireyin bir rahatsızlığı ya da bu konuda bir şüphesi varsa doktorundan ya da uzmanında kullanmadan önce destek alması gerekir.

Protein tozunun yan etkisi var mı?

Uzmanlar tarafından günlük belirlenen oranlarda alındığında ve bireyin sağlık problemi olmaması durumunda herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Tabi aşırı kullanım gerçekleştirilmemeli ve kullanımdan önce uzmanından destek alınması gerekmektedir.

Protein tozu ne zaman tüketilmeli?

Uzmanlar, protein tozu kullanımı ile ilgili farklı görüşler belirmektedir. Ancak genel kullanım spordan önce ve sonra olacak şekildedir. Bunun en önemli sebebi ise spordan önce enerji vermesi, spordan sonra ise yıpranan kasların yapısını korumasıdır.

Protein tozu hangi marka kullanmalıyım?

Ürünün kalitesidir. Gram başına sunduğu protein miktarı da yüksek olmalıdır. İçerisinde yapay tatlandırıcı, renklendirici, et ürünü ya da GDO’lu madde bulundurmaması gerekir. Piyasadaki en iyi protein tozu önerisi başlığında sizler için en faydalı ürünleri bulabilirsiniz.


Önceki İçerikTuşları Hissedin: En İyi Mekanik Klavye Önerisi ve Tavsiyesi #2024
Sonraki İçerik2024 En İyi Airfryer Modelleri Hangisi? Hemen İncele, Seçimini Yap!

18 YORUMLAR

 1. Aslında protein tozu markaları arasında en iyisi weider ama işte çok pahalı. Onun dışında diğer protein tozları çok farklı değil. Paranın değeri düşük olumca ithal mal da pahalı oluyor. İmkamı olan wieder alsım yoksa hardline

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz